Lutfi HOXHA, aktori i dashur i publikut shqiptar, është ndarë nga jeta sot, në moshën 89-vjeçare

Themelues i teatrit “Aleksandër Moisiu” dhe pjesë e plejadës së artë të tij, Lutfi Hoxha ja dedikoi jetën artit të skenës dhe ekranit, duke përfaqësuar shpesh, figura shumë të dashura të publikut shqiptar dhe veçanërisht atij durrsak. Rolet e tij në plot 22 filma dhe 95 vepra teatrale janë të rrënjosura në kujtesën e publikut duke përbërë një trashëgimi të paharrueshme artistike.

Qendra Kombëtare e Kinematografisë i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes dhe kolegëve.

Homazhet mbahen të hënën, në hollin e teatrit “Aleksandër Moisiu”