ETNOFOBIA, prezantohet në 149 festivale dhe fiton 28 cmime ndërkombëtare

ETNOFOBIA, Filmi i animuar i regjisorit Johan Zhonga,
i mbështetur nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë së Shqipërisë (QKK),
ka marrë pjesë në 149 festivale dhe ka fituar 28 cmime ndrëkombëtare.
ETNOFOBIA është një nga bashkëprodhimet më të suksesshme midis Shqipërisë dhe Greqisë
së bashku me filmat e tjerë AMNISTIA, KROM, DELEGACIONI me regjisor Bujar Alimanin,
si edhe me filmin DITA ZE FILL me regjisor Gentian Koci.
28 AWARDS
– International Short Film Festival in Drama, Best Animation Award (GREECE)
– Open World Animation Festival, Best in Show Award & Critics Award (USA)
– Bucharest ShortCut CineFest, Best Animation Award (ROMANIA)
– Be there Corfu Animation Festival, Best Film For Children Award (GREECE)
– Athens Animfest, Best Greek Animation Award, Special Mention Music Score Award &
2nd Audience Award (GREECE)
– Animocje Animated Film Festival, Best Animation for Children Award (POLAND)
– SEEfest – South East European Film Festival, Best Animation Award (USA)
– London Greek Film Festival, Best Animation Award (UK)
– Tracce Cinematografiche Film Festival, Best Animation Award (ITALY)
– Cyprus International Film Festival, Veterans Animation Award (CYPRUS)
– Divercine – International film festival for Children and Young People, TVCiudad Award
(URUGUAY)
– Docufest – International Documentary and Short Film Festival, Special Mention Award
(Kosovo)
– Fantoche International Animation Film Festival, Best Kids Award & Young Audience Award
(SWITZERLAND)
– Otrando Film Fund Festival, Faro D’Oro Award for Best Animated Film (ITALY)
– Paris International Animation Festival, Young Audience Award (FRANCE)
– McMinnville Short Film Festival, Will Vinton Best Animation Award (USA)
– Tetova International Film Festival, Best Animation Award (Macedonia)
– TAF Thessaloniki Animation Festival, Best Greek Animation Award (GREECE)
– Palm Springs International Animation Festival, Best Cool Stop Motion Animation Award
(US)
– Torrecinos Film Festival, Best International Animation (Panama)
– Chania Cartoon & Animation Festival, Jury Award (Greece)
– Alternative Film Festival, Best short Animation (Canada)
– Animafest Cyprus Junior Edition, Audience Award (Cyprus)
– Monstra Lisbon Animated Film Festival, Audience Award (Portugal)
 
149 FESTIVAL SELECTIONS
– International Short Film Festival in Drama (GREECE)
– Athens International Film Festival (GREECE)
– Anifest Rozafa (ALBANIA)
– Thessaloniki International Film Festival (GREECE)
– Tirana International Film Festival (ALBANIA)
– Pilas en Corto (SPAIN)
– Olympia International Film Festival for Children and Young People (GREECE)
– Los Angeles Cinefest (USA) – FICIL International Film Festival Cine de Lebu (CHILE)
– Open World Animation Festival (USA)
– Be there Corfu Animation Festival (GREECE)
– La Plein de Super (FRANCE)
– Bucharest ShortCut CineFest (ROMANIA)
– Cape Town International Animation Festival (SOUTH AFRICA)
– International Changing Perspectives Short Film Festival (TURKEY)
– Syn Festival Edinburgh (UK)
– Pickurflick Indie Film Festiva
– Festival Mundial de Cine Independiente de Quinto (ECUADOR)
– Athens Animfest (GREECE)
– Animakom – Bilbao International Animation Festival (SPAIN)
– Tlanchana Fest – Festival de Cine y Arte Digital (MEXICO)
– Corti da Sogni Antonio Ricci – International Short film festival (ITALY)
– Ismailia International Film Festival For Documentaries and Shorts (EGYPT)
– Annecy International Animation Festival (FRANCE)
– Animocje Animated Film Festival (POLAND)
– SEEfest – South East European Film Festival (USA)
– ADAF, Athens Digital Arts Festival (GREECE)
– Mind the Indie Film Festival (Bulgaria)
– Los Angeles Greek Film Festival (USA)
– Cortoons Festival Gandia (Spain)
– Tracce Cinematografiche Film Festival (Italy)
-FICSAN – Semana Internacional del Cortometraje de San Roque (SPAIN)
– London Greek Film Festival (UK)
-La Guarimba International Film Festival (Italy)
– KiKi International Film Festival for Kids (CROATIA)
– “Euro Fest” European International Film Festival (RUSSIA)
– NAFF – International Animated Film Festival (BOSNIA & HERZEGOVINA)
– Cyprus International Film Festival (CYPRUS)
– FiatiCorti International Short Film Festival (ITALY)
– Psarokokalo – Athens International Film Festival (GREECE)
– Lanterna Magica International Animation Festival (BRAZIL)
– Portoviejo Film Festival (ECUADOR)
– Animix Tel Aviv Animation International Festival (ISRAEL)
– Ojo al Piojo – Short Film Festival for Children (ARGENTINA)
– Giffoni Film Festival (ITALY)
– Curtas Vila do Conde IFF (PORTUGAL)
– Korterraza Txiki short Film Festival (SPAIN)
– International Short Film Festival Detmold (GERMANY)
– Fantoche International Animation Film Festival (SWITZERLAND)
– Maracay International Film & Video Festival (VENEZUELA)
– Short Film Breaks (ROMANIA)
– Calzada de Calatrava International Film Festival (SPAIN)
– Sopot Film Festival (POLAND)
– Tabor Film Festival (CROATIA)
– International Festival of Cinema de Cerdanya (SPAIN)
– Divercine – International film festival for Children and Young People (URUGUAY)
– Zinetxiki Zinemaldia Animation Film Festival (SPAIN)
– Anibar Animation Festival (KOSOVO)
– Docufest – International Documentary and Short Film Festival (Kosovo)
– Arroios Film Festival (Portugal)
– Linoleum International Contemporary Animation and Media Art Festival (Ukraine)
– 3D Wire Festival Market (Spain)
– The Short Cinema – Leicester International Short Film Festival (United Kingdom)
– International Comedy Film Festival ZFUNCINEMA (Argentina)
– INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF ANIMATION CINEMA AND COMICS – CARTOON CLUB Mini
(Italy)
– AM Egypt Film Festival (Egypt)
– Tetova International Film Festival (Macedonia)
– Stop Motion Mx (Argentina)
– Shorts UP – The Great Picnic (Romania)
– Bourg-en-Bresse Animation Film Festival (France)
– TAFF Turku Animation Film Festival (Finland)
– Belo Horizonte International Short Film Festival (Brazil)
– Chania Film Festival (Greece)
– PIAFF, Paris International Animation Film Festival (France)
– FARCUME – Faro International Short Film Festival (Portugal)
– Slemani International Film Festival (Iraq)
– Animaze – Montreal Animation Film Festival (Canada)
– Festival de Cine: Infancia y Adolescencia “Ciudad de Bogotá (Colombia)
– Earl’s Court Film Festival (United Kingdom)
– StopTrik Animation Festival (Slovenia)
– OFFF – Otranto Film Fund Festival (Italy)
– Canada Kids Festival (Canada)
– ANIMASAO – INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL OF THE SAN GONCALO CITY (Brazil)
– Sedicicorto International Film FestivaL (Italy)
– Animanima International Animation Festival (Serbia)
– FICMA BARCELONA International Environmental Film Festival (Spain)
– Gallup Film Festival (United States)
– Wasteland Film Festival (United States)
– Tangier International Film Festival (Morocco)
– Patagonia International Film Festival (Argentina)
– Cinekid Festival, Screening Club (Netherlands)
– KLIK Amsterdam Animation Festival (Netherlands)
– Animasyros International Animation Festival + Agora (Greece)
– Joinville International Short Film Festival (Brazil)
– Chicago International Children’s Film Festival (USA – Oscar Qualifying)
– McMinnville Short Film Festival (USA)
– Braunschweig International Film Festival (Germany)
– Kansas International Film Festival (USA)
– TiSFF, THESS INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Greece)
– Tofuzi Animation Festival (Georgia)
– Kinofilm, Manchester International Short Film & Animation Festival (UK)
– European Film Festival (Russia)
– CRAFT International Animation Festival (INDONESIA)
– Loja International Short Film Festival (SPAIN)
– Pentedattilo Film Festival (ITALY)
– Palm Springs International Animation Festival (USA)
– GEOFILMFESTIVAL and EXPOCINEMA (ITALY)
– ReAnimania International Animation Film Festival of Yerevan (ARMENIA)
– El Ojo Cojo International Film Fest (SPAIN)
– Filem’On – International Film Festival For Young Audiences (BELGIUM)
– Tangier International Film Festival (MOROCCO)
– International Children’s Film Festival India (INDIA)
– CHINA INTERNATIONAL NEW MEDIA SHORT FILM FESTIVAL (CHINA)
– Soria International Film Festival (Spain)
– TAF Thessaloniki Animation Festival (GREECE)
– Ajayu International Animated Short Film Festival (PERU)
– Les Sommets du cinéma d’animation – Montreal International Festival (CANADA)
– CYBER SOUSA XIAMEN INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL (CHINA)
– Animation Chico Film Festival (USA)
– Seoul International Youth Film Festival (SOUTH KOREA)
– Animateka International Animation festival (SLOVENIA)
– Meraki International Film Festival (SPAIN)
– International Bosphorus Film Festival (TURKEY)
– Bucharest Short Film Festival
– Anilogue International Animation Festival (Hungary)
– Bucharest Short Film Festival (Romania)
– Torrecinos Film Festival (Panama)
– Artfools Video Festival
– Gaztefilm Festival (Spain)
– Monstra Lisbon Animated Film Festival (Portugal)
– Mice Film Festival (Spain)
– Steps International Film Festival (Syria)
– Kalpanirjhar International Short Fiction Film Festival (India)
– Hellas FilmBox Berlin Film Festival (Germany)
– Chania Cartoon & Animation Festival (Greece)
– Alternative Film Festival (Canada)
– Maryland International Kids FilmFest (USA)
– My Love Michelle Short Film Festival (USA)
– Bergamo Film Meeting (Italy)
– Seoul Guro International Kids Film Festival (Korea)
– Balkan Florence Express Film Festival (Italy)
– Balkan Can Kino (Greece)
– BLON Animation and Games Festival (Lithuania)
– Blackbird Film Festival (US)
– El Ventilador International Animation Film Festival (Argentina)
– FINDECOIN – International Short Film Independent Festival (Venezuela)
– FESTIMATGE – FESTIVAL DE LA IMATGE DE CALELLA (Spain)
– UK Screen One International Film Festival (UK)
– Animafest Cyprus Junior Edition (Cyprus)
– Mosaic Film Festival (USA)
– CMS International Children’s Film Festival (India)
– Leiden International Film Experience (Netherlands)
 
#ethnophobia #animation #albaniagreece #ancc #albaniannationalcenterofcinematography #greekfilmcenter

Thirrje per aplikim

 

 

 

 

 

Njoftim

1. Qendra Kombëtare e Kinematografisë ju njofton hapjen e sezonit të konkurimit për:

a) Projekte për filma artistikë me metrazh të shkurtër;
b) Projekte për filma artistikë dokumentarë;
c) Projekte për filma artistikë të animuar;
d) Projekte kinematografike për festivale filmi ndërkombëtar.

2. Në zbatim të ligjit nr. 8096, datë 21.03.1996, “Për kinematografinë”, të ndryshuar, vetëm shtëpitë kinematografike të regjistruara në QKK mund të paraqesin projekte kinematografike për konkurim.

3. Shtëpitë kinematografike, të cilat do të paraqesin projekte në konkurim, duhet të kenë parasysh sa më poshtë:

a. Të jenë të rregjistruara në QKK për vitin kalendarik 2018.
b. Të vizitojnë faqen web të QKK, si dhe link http://nationalfilmcenter.gov.al/index.php/juridik/rregullore-e-qkk/, në të cilën ndodhet Rregullorja e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, në të cilën përshkruhen rregullat dhe kriteret për aplikimin.

4. Aplikimi i projekteve do të bëhet on line në faqen: www.filmcoproduction.com.

5. Afati i fundit për depozitimin e projekteve (on line) do të jetë data 31.03.2018.

Formular Aplikimi

CO-PRODUCTION MARKET From CineLink

CO-PRODUCTION MARKET From CineLink to competition Two previous CineLink projects are in competition at Sarajevo Film Festival this year – Daybreak, which has its world premiere here, and Hostages, which premiered at Berlinale in February. We talked to their creators. DAYBREAK participated in CineLink Co-Production Market in 2014 and will now have its world premiere in competition at Sarajevo Film Festival. It’s the debut feature by Albanian director Gentian Koçi who is also the writer and producer of the film, and a co-production with Greece. What did participating in CineLink mean for your project? – For me it was the first time I participated in a co- production market with a project. I had a lot of meetings with producers who were interested, and also with sales agents, but in 2014 I was more focused on producing the film than on selling it. After CineLink, Graal Films became my co-producer in Greece. I wanted to make this film in a very intimate way, not with a big crew, and we decided to make it with just two producers. – CineLink really opened doors for me. It helped me not just for the first project, but also to get contacts for my next projects. The name of CineLink has got me visibility and helped when I applied to get funds internationally and in Albania. We later got money from Eurimages, Albanian National Centre of Cinematography, Greek Film Center and others. I think CineLink is the right place to start a film project. This is your world premiere – what are your expectations, and how will it be shown afterwards in Albania and beyond? – I am very curious, I hope the audience likes it… We are thinking of showing the film after one or two months in Albania, in theaters and in festivals, and after that in Greece. But we also have confirmations for other festivals, which I can’t talk about yet, so we’ll see. Wide Management is selling the film. Are you working on any new projects now? – I’m working on a new story now, I just am starting to think about and write it. But now my mind is focused on Sarajevo Film Festival… It’s a very important festival. I really hope to present my next film at CineLink – it’s my strategy now! CINE LINK INDUSTRY DAYS MAGAZINE | AUGUST 2017

"DITA ZË FILL" NË OSCAR PËR SHQIPËRINË / DAYBREAK AT THE OSCARS FOR ALBANIA

Qendra Kombëtare e Kinematografisë njofton se kandidatura zyrtare e Shqipërisë për kategorinë e “Filmit Më të mirë të Huaj”, në edicionin e 90-të të Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) është filmi “Dita zë fill”, me regji dhe skenar të Gentian Koçit, një bashkëprodhim shqiptaro-grek, prodhim i ARTALB FILM në bashkëprodhim me GRAAL FILMS, realizuar me mbështetjen financiare të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, Qendrës Greke të Filmit, Eurimages, Ministrisë Shqiptare të Kulturës, Radio-Televizionit Publik Shqiptar, Bashkisë së Tiranës si dhe SEE Cinema Network.

DITA ZË FILL pati premierën botërore në Festivalin e Sarajevës, ku fitoi “Zemrën e Sarajevës” për aktoren më të mirë protagoniste.

Daybreak still 1

Albania National Center of Cinematography announces that the Albanian official nominee in the run for “Best Foreign Film”, in the 90th edition of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences is DAYBREAK written and directed by Gentian Koçi, an Albanian-Greek co-production between ARTALB FILM and GRAAL FILMS, financially supported by the Albanian National Center of Cinematography, Greek Film Center, Eurimages, Albanian Ministry of Culture, Albanian Public Radio-Television, Municipality of Tirana and SEE Cinema Network.

DAYBREAK had its world premiere at Sarajevo Film Festival, where it was awarded the Heart of Sarajevo for Best Actress.
Download the press kit here!

Thirrje për aplikim SEE Cinema Network

Të nderuar producentë!

Ju informojmë se janë hapur thirrjet për aplikim në SEE Cinema Network – sezoni 2017.

  • Projekte kinematografike të metrazhit të gjatë (për zhvillim) që kanë bashkëprodhim me të paktën një nga shtetet e SEE CN.
  • Projekte kinematografike të metrazhit të shkurtër (për prodhim)

Jeni të lutur të paraqsni projektet tuaja pranë QKK-së. Projektet filmike duhet të paraqiten në anglisht sipas rregullores së SEE CN.

Dosja që përmban dokumentat e listuar në rregulloren sipas zhanrit përkatës i dërgohet QKK-së në adresën info@nationalfilmcenter.gov.al dhe info.qkk@gmail.com brenda datës 30 shtator.

Rregulloren e plotë të SEE Cinema Network, dokumentat dhe formularin e aplikimit për shkarkim, i gjeni duke klikuar në linkun e mëposhtëm:

SEE Cinema Network – Documents

Proçedura e aplikimit:

  1. Dosja e aplikantit dërgohet me email në QKK
  2. QKK kontrollon dosjen për parregullsi
  3. Dosja u dërgohet me email përfaqësuesve të vendeve anëtare të SEE CN.
  4. Në mbledhjen e nëntorit, përfaqësuesit e vendeve anëtare diskutojnë dhe votojnë mbi projektet.
  5. Pas shpalljes së projekteve fituese (1 projekt nga çdo vend anëtar), SEE CN fillon proçedurat për lidhjen e kontratës me producentin e deleguar të projektit.

Për çdo informacion, paqartësi apo ndihmë, ju lutem të më kontaktoni gjatë përgatitjes së dosjes.

Me respekt,

Majlinda Tafa

Marrëdhëniet me Jashtë & Shtypin

QKK

 

English Version

The Albanian National Center of Cinematography announces the open call for applications for the 2017 season at SEE Cinema Network.

Application for support may be filed for:

  • Short film production
  • Feature film development

at info@nationalfilmcenter.gov.al and info.qkk@gmail.com until September 30, 2017.

For any information or help, please contact me during the application process.

Majlinda Tafa

 

 

DAYBREAK – Invitation

MV5BNjEzZjI5NjctYjcxNS00M2M5LTg2ZmUtOTM2OThhZTQzZGUzXkEyXkFqcGdeQXVyMjI1ODgwNjE@._V1_SY1000_CR0,0,682,1000_AL_
ANCC is glad to inform you that the Albanian-Greek debut feature, by Gentian KOÇI, supported by Eurimages, was selected at the main competition in Sarajevo.

The world premiere in on the 13th at the National Theater.

If you are in Sarajevo join us; on the 13th at 22:30 for Late Night Drinks at Kino Meeting Point – hosted by Albanian National Center of Cinematography in honor of the world premiere of Daybreak by Gentian KOÇI!

See you in Sarajevo!

KROM by Bujar Alimani

KROM by Bujar Alimani – 2015

KARLOVY VARY , CZECH REPUBLIC / East of the West competition for 1 Prize/ july 2015

MANAKI BROTHERS, MACEDONIA Official Competition for the Best Award / sept 2015

HAMBURG FILM FESTIVAL , GERMANY official Competition for 1 prize/ oct 2015

MONTPELLIER FILM FESTIVAL, FRANCE / Panorama for 1 Prize / oct 2015

SEGOVIA FILM FESTIVAL , SPAIN Official Competition for 1 Prize/ oct 2015

EDUCATION FILM FESTIVAL, EVREUX NORMANDY , FRANCE off competition / nov 2015

MEDITERRANEAN FILM FESTIVAL BRUXELS, BELGIUM official comp for 1 Prize / dec 2015

MUNICH FILM FESTIVAL. GERMANY official competition for 1 Prize / jan 2016

FESTIVAL DE CINEMA EUROPEO – Lecce –ITALY official competition/ april 2016

GOLDEN LINDEN FILM FESTIVAL- BULGARIA / may 2016

DEA OPEN AIR FILM FESTIVAL – ALBANIA/ july 2016

OTRANTO FUND FILM FESTIVAL – ITALY / sept 2016

MEDITERRANEAN INT FILM FESTIVAL ALEKSANDRIA – EGYPT / sept 2016

ALBANIAN FILM WEEK – NEW YORK / sept 2016

EAST EUROPE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL BERLIN / may 2017

AWARDS

CRITCS AWARD – OTRANTO FILM FESTIVAL

JURY PRIZE – ALEKSANDRIA FILM FESTIVAL

BEST FICTION – ALBANIAN FILM WEEK

BEST DIRECTOR – ALBANIAN FILM WEEK

BEST ACTOR / KASEM HOXHA- ALBANIAN FILM WEEK

BEST DIRECTOR AWARD / BUJAR ALIMANI – YOUNG JURY -EAST EUROPE INT FILM FEST / BERLIN

BEST DIRECTOR AWARD / BUJAR ALIMANI – EAST EUROPE INT FILM FESTI / BERLIN

Premierë dokumentari "Një ciceron për historinë", regjia Saimir Kumbaro

Albasky Film, organizon premierën e filmit dokumentar “Nje ciceron për historinë”, me regji të z. Saimir Kumbaro dhe producent z. Paskal Semini.

Kur?       E hënë, datë 10.07.2017, ora 20:00

Ku?         Ambientet e Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi.

Filmi është realizuar me mbështetjen financiare të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë

FTESE - Nje Ciceron per Historine

Njoftim

Këshilli Miratues i Projekteve të filmave të animuar i perbere nga anëtarët:

Znj. Suzana VARVARICA KUKA, Z. Adrian ISUFI, Znj. Alda BARDHYLI, Z. Helidon HALITI, Z. Besnik SHPATA

u mblodh sot, më datë 30.06.2017, në mbledhjen me këtë rend dite:

1. Shqyrtimi i projekteve për filma të animuar, të depozituar deri në datën
14.10.2016, e të plotësuara sipas kërkesës së KMP.

2. Shqyrtimi i projekteve kinematografike për filma të animuar të kategorisë indipendent, të depozituar deri në datën 31.03.2017.

Komisioni i Shqyrtimit Paraprak të Projekteve ka kualifikuar për konkurim këto projekte për film të animuar:

“Vogëlushja prej bore”, skenari Ajola DAJA, regjia Megi KARAJ, paraqitur nga produksioni “A.R.” p.f.
“Macja”, skenari dhe regjia Artur DAUTI, paraqitur nga shtëpia kinematografike “Projekt SXHJ” sh.p.k.
“Mirënjohja”, skenari Kujtim GJONAJ, regjia Bertrand SHIJAKU, paraqitur nga shtëpia kinematografike “Bota Shqiptare” sh.p.k.,
“Koha tjetër”, skenari dhe regjia Stefan TAÇI, paraqitur nga shtëpia kinematografike “Papadhimitri Film Production” sh.p.k.
Gjithashtu, Komisioni i Shqyrtimit Paraprak të Projekteve ka kualifikuar për konkurim këto projekte për film të animuar të kategorisë Indipendent:
“Lakmia”, skenari Marius Gaçe, regjia Eni Gjoni, producent “Cinemania” p.f.;
“Historitë e qenit Piku”, skenari Artur Dauti, regjia – studentë Universiteti “Luigj Gurakuqi”, producent “Projekt SXHJ” sh.p.k.;
“Legjenda e vendit të shenjtë”, skenari dhe regjia Eliona Thomaraj, producent “Urban Distribution” sh.p.k.

Pasi i shqyrtoi projektet, KMP vendosi:

I. T’i propozojë Kryetarit të Qendrës Kombëtre të Kinematografisë financimin e këtyre projekteve për film të animuar:

“Macja”, skenari dhe regjia Artur DAUTI, paraqitur nga shtëpia kinematografike “Projekt SXHJ” sh.p.k.

II. T’i propozojë Kryetarit të Qendrës Kombëtre të Kinematografisë financimin e këtyre projekteve për film të animuar- Indipendent:

“Legjenda e vendit të shenjtë”, skenari dhe regjia Eliona Thomaraj, producent “Urban Distribution” sh.p.k.

Njoftim – Vendim i KMP-së dt. 29.06.2017

QKK lOGO GODINA

Këshilli Miratues i Projekteve të filmit artistik dhe dokumentar, u mblodh sot, më datë 29.06.2017,
për të shqyrtuar projektet kinematografike për filma të kategorisë Indipendent (metrazh i gjatë, i shkurtër dhe dokumentar).
Pas kryerjes së procedurës së votimit, Këshilli i Miratimit të Projekteve

V E N D O S I:

T’i propozojë Kryetarit të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë financimin e këtyre projekteve kinematografike të kategorisë Indipendent:

  1. Filma me metrazh të gjatë, Indipendent
  • “Të burgosur pa burg”, skenari dhe regjia Verjana Abazaj, producent “Mov(i)e On” p.f.
  • “Njeriu me Këmishë” skenari Luan Kryeziu, regjia Luan Kryeziu, Endrit Delisula, producent “Videoline” sh.p.k.
  • “Contromano 4 Albania”, skenari dhe regjia Andamion Murataj, producent “Lissus Media” sh.p.k.
  • “Gangsteri perfekt”, skenari dhe regjia Andi Deliana, producent “Action Production” sh.p.k.
  • “Një jetë me ty”, skenari dhe regjia Erion Kame, producent “Black Box” sh.p.k.
  • “Pengu”, skenari dhe regjia Saimir Gongo, producent “Shows and Publicity Production” sh.p.k.
  • “Emili”, skenari dhe regjia Ajola Daja, producent “A.R.Production” p.f.
  1. Filma artistikë me metrazh të shkurtër Indipendent
  • “Gjergj, the funeral crasher”, skenari dhe regjia Albana Kozeli, producent “edit4” p.f.
  • “Poeti”, skenari Ylljet Aliçka, regjia Atina Laço, producent “Teo Film” sh.p.k.
  • “Agamemnoni”, skenari dhe regjia Ergys Lubonja, producent “O2 Movie Production” p.f.
  • “Rrugës”, skenari dhe regjia Irdit Kaso, producent “Hija Films” p.f.
  • “Femrat”, skenari dhe regjia Elkjana Gjipali, producent “Ejf Production” sh.p.k.
  • “Popcorn”, skenari dhe regjia Blerina Goce, producent “edit4” p.f.
  • “Elisa”, skenari dhe regjia Erenik Beqiri, producent “Anima Pictures” sh.p.k.

III. Filma dokumentarë Indipendent

  1. “Viola, pikturë, letërsi” skenari dhe regjia Ervin Çoba, producent “Koncentrat” p.f.

 

____________________________________________________________________________________________