Një tjetër humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare!

Lajmi i një tjetër humbjeje të madhe ka shokuar komunitetin e artit dhe kulturës shqiptare. Fatos Baxhaku, 55 vjeç, historian, gazetar, publicist, studiues, skenarist e shumë të tjera është ndarë nga jeta.

QKK dhe stafi i shprehin ngushëllimet më të sinqerta familjes, të afërmëve dhe miqve të të ndjerit.

Humbja e tij është një dhimbje e madhe për familjen, dhe jo vetëm ata që kanë pasur fatin ta njohin personalisht, por natyrisht edhe për gjithë shqiptarët që e kanë njohur vetëm nëpërmjet fjalëve të tij hedhur në letër. Të pakta mbeten fjalët për atë që fjalët i kish kaq të bukura.

Do të mbetesh gjithmonë i qeshur në memorien tonë!
Qofsh në paqe FATOS BAXHAKU!


ATDHEU nga FATOS BAXHAKU

– Atdheu është vatra familjare, gardhi, era e mirë e shtëpisë, vendi ku e ndien veten të barabartë dhe të respektuar, bash atje ku të zë gjumi rehat. Do hash ndonjë të sharë, por të jesh i sigurt që e ke pasur hallall.

– Atdheu është gjuha, rrugicat, dialekti, ëndrrat, përrallat, hartimet, dashuritë e para dhe ato të munguara, librat e shkoqur erëmirë.

– Atdheu është dhimbja jote. Është pafuqia dhe fuqia jote. Është pikërisht ajo që ti do të doje të ishte më mirë.

– Atdheu është gjeni yt, mëkatet e tua, mëritë e tua, dashuritë e tua, tradhtitë e tua.

– Atdheu është edhe me ngjyra: Flamuri, Kuqezia, Pavarësia, heronjtë, bëmat… Por mos harro, kanë ardhur kohë të tjera, që kanë nevojë për punë dhe jo për legjenda.

– Atdheu është edhe stinë. Nganjëherë na lodh me zymtësinë, apo me shiun, dhe herë të tjera na ngazëllon me beharin e parakohshëm që vjen befas. Atdheu është ai, vetmitar, i paparashikueshëm.

– Atdheu nuk do brohoritës. Më të famshmit brohoritës nuk kanë pasur fat të mirë.

– Atdheu nuk i do ata që shkojnë nga salla e bilardos drejt e në stadiumin ku mëtojmë të jemi edhe ne. Atdheu na kërkon në radhë të parë punë dhe mend. Si i bëhet?

– Atdheu është ai vend i mrekullueshëm ku na kanë mësuar se më e mbara udhë është të shtojmë miqtë dhe jo armiqtë.

– Nga Atdheu dhe historia e tij e gjatë kemi mësuar se ai nuk do që të fshihemi pas tij. Kjo duhet të jetë e pandershme.

– Atdheu është zemërgjerë, ai na i fal edhe mëkatet tona, dhe të të tjerëve, vetëm e vetëm që njerëzia të jenë mirë.

– Atdheu hera-herës na kujton: Kujdes të korrat!

– Atdheu është ajo gjë që të mungon sa herë që thua me krenari “I am Albanian”.

– Atdheu hap punë, shpresë dhe jo sherre.

Sigurisht që edhe Atdheu ka një cak, ka një limit deri në të cilin mund të na falë mëkatet. Mjaft na ka duruar! Më e para nga të gjitha është se ne duhet të jemi më kokunjur në krenarinë tonë të pabazuar në themel.

Është bazike, nisur nga historia e kulturave njerëzore, që popujt që arrijnë të njohin veten e tyre, njësoj si njerëzit, e kanë jetën më të mbarë, përkundrazi, popujt, që merren me lapidarë, himne, simbole lloj-lloj dhe aspak me thelbin e gjësë, ahere atyre do t’u duhet një rrugë e gjatë drejt përparimit.

Sido që të jetë: Rroftë Atdheu ynë! Kjo për ne. Por rrofshin të gjithë për atdhetarët e tjerë!

Gjergj Xhuvani ndahet papritur nga jeta

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ndan dhimbjen e thellë për largimin e papritur nga jeta të skenaristit dhe regjisorit Gjergj Xhuvani. Një humbje e madhe për familjen, komunitetin e artit kinematografik dhe publikut shqiptar, që nuk mund të zëvendësohet.

Një nga regjisorët më të suksesshëm të kinemasë shqiptare, Xhuvani u shqua që në veprat e tij të para kinematografike, duke realizuar deri në moshën 55-vjeçare, 4 filma të shkurter, 6 filma artistikë, dokumentarë, serialë televiziv. Mban autorësinë e 2 novelave dhe artikujve të tjerë. I pazëvendësueshëm do të jetë edhe kontributi i tij në shumë breza kineastësh, si pedagog në Universitetin e Arteve.

Xhuvani ndodhej në Romë për të mbyllur detajet e fundit të filmit të tij më të ri “Liqeni Im”.

Qendra Kombëtare e Kinematografisë i shpreh edhe njëherë ngushëllimet më të përzemërta familjes së Gjergj Xhuvanit.


Gjergj Xhuvani passes at the age of 55.

The Albanian National Center of Cinematography shares its deepest sorrow on the sudden passing of scriptwriter/director Gjergj Xhuvani.

An immense loss for the family, the community of cinematographic arts and the Albanian public, that cannot be replaced.

One of the most successful directors in Albania’s cinema, Xhuvani distinguished himself since his first films and realized in his 55 years of life, 4 shorts, 6 features, documentaries and TV series. He published 2 successful novels and various print articles. He will certainly leave a great impact and will be missed by the countless young filmmakers he taught at the Tirana University of Arts.
Xhuvani was in Rome to finalize the last details of his newest feature “My Lake”.

The Albanian National Center of Cinematography extends once more, its deepest condolences to Gjergj Xhuvani’s family.

Njoftim drejtuar Kineastëve & Shtëpive Kinematografike

Të nderuar,

I. Qendra Kombëtare e Kinematografisë njofton hapjen e sezonit të konkurimit për projekte kinematografike si më poshtë:

1. Film artistik me metrazh të shkurtër;
2. Film dokumentar;
3. Film i animuar;
4. Film artistik metrazh i gjatë Minority Coproduction;
5. Projekte të ndryshme kinematografike (festivale, javë filmi, workshop, seminare, trajnime, etj.).

II. Shtëpitë kinematografike, që do të paraqesin projekte në konkurim, duhet të kenë parasysh sa më poshtë:

1. Të jenë të rregjistruara në QKK për vitin kalendarik 2019.
2. Të vizitojnë faqen web të QKK, www.nationalfilmcenter.gov.al, për të marrë informacionet e nevojshme, si dhe rregullat e aplikimit, të përcaktuara në rregulloren e QKK.
3. Të paraqesin projektin në gjuhën shqipe dhe angleze.

III. Aplikimi do të bëhet në www.filmcoproduction.com.

IV. Afati i fundit për depozitimin e projekteve do të jetë data 31.08.2019.

Ju falënderojmë për bashkëpunimin.

Kryetari
Eduart MAKRI

«Streha mes Reve» rrëmben tri çmime në PriFest

Ul siparin edicioni i XI i PriFest.

Rrugëtimit nga premiera në Tallinn përmes Francës, SHBA-së, Iranit, Rumanisë, Maltës arrin një pikë kulmore në PriFest.

Jo vetëm çmimi si filmi më i mirë Ballkanik, por edhe dy çmimet për :
• aktorin më të mirë Arben Bajraktarin, dhe
• aktoren më të mirë Irena Cahani.

Ky film është një bashkëprodhim midis Shqipërisë dhe Rumanisë, dhe është mbështetur financiarisht nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë e Shqipërisë.

Urime ekipit të filmit !

© Copyright 2019 PriFest

Premiera e filmit artistik «Fusha e mëllenjave»

Një tjetër premierë i vjen ekraneve shqipfolëse.

“Fusha e mëllenjave” me skenar dhe regji të Arzana Krajës, do të hapë zyrtarisht edicionin e 11-të të PriFest, sot, më 16 korrik, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

Filmi “Fusha e mëllenjave” është prodhim i shtëpisë kinematografike Circle Production (Kosovë – Besnik Krapi) në bashkëpunim me Britaninë e Madhe dhe Action Production (Shqipëri-Gerta Qurku). Ky film është përkrahur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, Shqipëri.

Në rolet kryesore janë: Shkumbin Istrefi, Astrit Kabashi, Melihate Qena, Abdinaser Beka, Ilire Vinca, Art Lokaj, Çun Lajçi, Xhevat Qorraj, Adem Karaga, Irena Cahani, Xhevdet Doda, Shengyl Ismajli, Ilir Prapashica.

Syla, një ish-i burgosur politik, kthehet në Kosovë pas 25 vjetësh. Në përballje me të shkuarën ai do të kërkojë arsyen e vërtetë të dhimbjes së tij.

Premiera e filmit artistik «Internimi»

Sot në orën 21:00 në Kinema Millennium, ka premierën shqiptare filmit «Internimi». (97 min)

Një produksion i CineKast, me skenar dhe regji nga Kast Hasa.

Në role protagoniste Klodian Hoxha, Krist Baçi dhe Enxhi Cuku.

Ngjarjet e filmit zhvillohen përgjatë viteve ‘80 kur Shqipëria ishte nën rregjimin komunist. Filmi është xhiruar në Divjakë, Lushnje dhe Ferras. Familja Kulla përpiqet të mbijetojë ndërsa janë të internuar nga rregjimi komunist. Për (Arturin) djalin e familjes, situata vështirësohet më tepër pasi vendbanimi i tij i ri, është pranë shtëpisë së të dashurës së tij (Frida) e cila është e detyruar të fejohet me operativin. Familja vazhdon të jetojë vuajtjet e persekutimit ndërkohë, siç zbulohet më vonë, i sapo riatdhesuari (Nik Nuri) në përpjekje për të ndihmuar familjen, e komplikon situatën më tutje.

Vlerësuar me çmimin “Filmi më i mirë i huaj” në Arizona International Film Festival, USA dhe “Regjia më e mirë” në Riverside International Film Festival, USA.

Ky film debutues i regjisorit Kast Hasa është mbështetur financiarisht nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë.

Deklaratë për Shtyp

Në kuadër të disa ndryshimeve ligjore të rëndësishme të ndërmarra nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, në zbatim të platformës së zhvillimeve të reja ligjore e administrative, që Kryetari i institucionit, z. Eduart Makri paraqiti para kineastëve në COD, ka patur disa zhvillime pozitive, pavarësisht debateve, që janë pjesë e procesit demokratik.

Shumica e kryetarëve të shoqatave që përfaqësojnë kineastët shqiptarë, janë shprehur pozitivisht për ndryshimet si dhe mekanizmat e propozuara nga Kryetari Makri, pasi të gjithe janë dakord me përpjekjet për ngritjen e cilësisë dhe forcimin e kontrollit në praktikat ligjore e administrative të prodhimeve kinematografike shqiptare.

Kjo dakortësi reflektohet në marrëveshjet e bëra kohët e fundit midis Kryetarit Makri dhe administratës së drejtuar prej tij dhe kryetarëve të shoqatave të kineastëve.

Me dakordësinë e shumicës absolute të kryetarëve të shoqatave të kineastëve, me urdhërin e Kryetarit nr. 371 Prot., datë 08.07.2019 u ngrit u ngrit Bordi Konsultativ i përbërë me përfqësuesit e shoqatave të kineastëve që do të funksionojë pranë QKK me qëllim, diskutimin dhe propozimin e ndryshimeve të nevojshme në sistemin kinematografik shqiptar.

Procesverbali i mbledhjes së datës 4 Korrik 2019

Urdhëri i Kryetarit të QKK me Nr.371 Prot., i datës 8 Korrik 2019

Kryetari Makri, duke shpresuar se kjo gjë do të vazhdojë edhe në të ardhmen, falënderon shoqatat e kineastëve, që pavarësisht mendimeve të ndryshme dhe debateve të zhvilluara, shfaqin dëshirën dhe vullnetin të ulen në tryezë dhe të debatojnë në menyrë konstruktive. Kjo gjë do të ndryshojë disa praktika të deritanishme, ku grindjet e forta dhe mosmarrëveshjet midis shoqatave kanë penguar dhe pengojnë komunikimin, si dhe vështirësojnë aplikimin e ndryshimeve pozitive.

Kryetari i QKK
Eduart Makri

Njoftim për Kineastët

Të nderuar kineastë,

Siç jeni në dijeni në datën 12 Qershor 2019, është miratuar Rregullorja e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, në të cilën përcaktohet se projektet kinematografike per konkurim, duhet të paraqiten për konkurim në gjuhën shqipe dhe angleze.

Sa më siper, lutemi të depozitoni me email:

1. Projektin e përkthyer në gjuhën angleze;

2. Dokumenta shtesë, të cilët demonstrojnë se projekti Juaj ka patur zhvillime që nga periudha kur është aplikuar dhe deri më tani, apo që ndihmojnë për vlerësim sa më korrekt nga ana e Këshillit të Miratimit të Projekteve, sipas aneksit 9 te Rregullores së Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, të cilën e gjeni ne linkun:

http://nationalfilmcenter.gov.al/index.php/juridik/rregullore-e-qkk/

Afati i fundit për përditesimin e projekteve, si dhe depozitimin e projekteve në gjuhen angleze do të jetë data 15 Shtator 2019.

Në rast të moszbatimit të sa përcakton Rregullorja e QKK, projekti nuk do të kualifikohet në konkurim.

Filluan xhirimet e filmit artistik «ZGJOI»

Filluan xhirimet e filmit artistik «ZGJOI», skenari dhe regjia Blerta Basholli, bashkëprodhim mes Kosovës, Zvicrës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

«ZGJOI» është debutimi i regjisores kosovare Basholli me bashkëproducent shqiptar Paskal Seminin, film, i cili, sjell në ekranin e madh historinë e Fahrijes që kërkon ende bashkëshortin e humbur në luftë. Për të siguruar mbijetesën e familjes ajo fillon një sipërmarrje të vogël duke rritur bletë. Kur bletët bëhen agresive ndaj saj, Fahrijes i duhet të vendosë se si do të bëjë paqe me to por mbi të gjitha, me veten.

Filmi është financuar nga QKK Kosovë, Fondi Shtetëror Zvicerian, Cineforum i Kantonit Gjenevës, Televizioni Kombëtar Zviceran RTS, QKK Shqipëri dhe Agencia Filmit Maqedoni.