PRIFEST in exile

Vjosa Berisha dhe Cedimir Kolar i cili ka mberritur ne Tirane per PRIFEST

Cedomir Kolar is a Croatian producer born in Rijeka on the Adriatic coast . His graduated in film production at the Academy of Dramatic Arts in Belgrade. Since 1991 , he has been working for Noe Productions Paris . He produced Before the Rain by Milcho Manchevski and Danis Taniv’s first films . In 2001 , he produced No Man’s Land Danis Tanovic, which won the Golden Globe , the Oscar for best foreign movie and a Cesar and Prix de la Mise en Scène in Cannes .

Shfaqet premiera e filmit “Pritja” në Kinema Millenium nga Roland Sejko

Në ambjentet e kinema Millenium, u shfaq premiera e filmit “Pritja”. Një prodhim i Roland Sejkos, i cili merr shkas nga vizita e Papa Françeskut në Tiranë, më 21 shtator 2014. Në debutimin e parë, ai është vlerësuar për realizimin artistik në një rrëfim metaforik, ku gjithçka ndodh në qiell. Filmi përpiqet të afrojë dy kohë: Pritjen zyrtare të një shteti laik në vigjilje të ardhjes së Papa Françeskut në Shqipëri dhe kthimin pas në kohën e diktaturës. Filmi bazohet mbi dokumente, foto dhe xhirime nga arkivat e filmit në Shqipëri dhe Instituti Luce.

http://www.abcnews.al/lajme/kulture/4/54995